Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Diecezjalnego. Piękno Katedry oraz bogactwo zabytków. Widok na miasto oraz wyjątkowe zabytki po Prymasach. Zapraszamy do podziemi katedry - Nekropoli Prymasów Polski. Szczegóły na plakacie i zakładce - "Dla zwiedzających"

Zaproszenie do Muzeum Diecezjalnego w Łowiczu

25 marca 2022 roku Diecezja Łowicka będzie obchodzić XXX rocznicę jej utworzenia. Uroczystości jubileuszowe będą miały szczególny wymiar. Msza Święta dziękczynna zostanie odprawiona o godzinie 12 w Katedrze. Po wspólnym dziękczynieniu nastąpi złożenie do sarkofagów przygotowanych w Kryptach Prymasów w podziemiach Katedry doczesnych szczątków ośmiu Arcybiskupów Gnieźnieńskich Prymasów Polski. W tę uroczystość zostaną też otwarte dla wiernych podziemia Katedry Łowickiej.

Bazylika Katedralna w Łowiczu to wyjątkowy zabytek ziemi mazowieckiej. Zabytek przetrwał zawieruchy historii i zachował się w prawie niezmienionym stanie do obecnych czasów. Historia zapisana w jego murach to ważna część dziejów naszej Ojczyzny. Obecność Arcybiskupów Gnieźnieńskich Prymasów Polski, którzy przebywali w Łowiczu od XV do XVIII wieku sprawiła, że miasto i ówczesna kolegiata były jednymi z najważniejszych miejsc w Polsce. Prymasi pełnili nie tylko funkcje duchowych pasterzy Kościoła, ale jako Interrexi brali czynny udział w życiu politycznym, społecznym i kulturowym naszego kraju. W Łowickiej Bazylice Katedralnej 12 z nich zostało pochowanych w kryptach w podziemiach kościoła.

Otwarcie krypt do ich zwiedzania i oglądania, oraz szczególnej pamięci, też modlitewnej za Prymasów i pochowanych w katedrze wiernych, jest wielkim dziełem całej Diecezji. Krypty, w których zostali pochowani Prymasi Polski, są widocznym świadectwem ich obecności na Ziemi Łowickiej i stanowią dobro całego naszego narodu. Ich dzieło trwa, a pamięć o nich należy pielęgnować i przywracać. Nekropolia Prymasowska jaką jest nasza Katedra będzie stanowić ważną rolę nośnika historii Polski i miasta prymasowskiego, jak dzisiaj mówi się o Łowiczu. Będzie doskonałym miejscem przechowywania tradycji, wartości historycznych, artystycznych, naukowych.

Patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Logo

Projekt udostępnia dla zwiedzających 14 krypt znajdujących się pod posadzką Katedry Łowickiej. Przy wejściu na poziomie podziemi wykonano pomieszczenia z informacjami o Prymasach i kryptach za pomocą plansz. Dojście do poszczególnych krypt umożliwia system podziemnych korytarzy, połączonych w formie zamkniętej „pętli”. Trasa wynosi około 100 m. Przejście przez krypty poprowadzono z zachowaniem istniejącej geometrii sklepień, z zachowaniem ich historycznej formy. Na trasie znajdziemy też ekspozycję, przedstawiająca wyjątkowe zabytki odkryte w czasie prowadzonych prac.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na świętowanie razem jubileuszowych uroczystości. Zapraszamy do zwiedzenia Krypt Prymasów i oglądania naszej Bazyliki Katedralnej nazywanej „Wawelem Mazowsza”.

Otwarcie Krypt dla zwiedzających odbędzie się 26 marca br. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. Zapisy dla poszczególnych grup odbywają się telefonicznie. Kontakt z przewodnikiem po kryptach (zapisy na zwiedzanie w dzień otwarcia (26 marca br.): Pani Marzena Bajon –– (Księgarnia Diecezjalna) tel. 46 837 66 45