herb abp Jan Przerębski
abp Jan Przerębski

Pierwszym Prymasem, który został pochowany w Łowiczu, w kolegiacie, był arcybiskup Jan Przerębski. Urodził się w 1519 roku. Studiował najpierw w Krakowie, później w Padwie. W 1559 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. Po objęciu rządów arcybiskupich pragnął ożywić gorliwość duchowieństwa, pobudzić czujność przeciw nowinkom religijnym. W swojej działalności szczególnie wiele miejsca poświęcał sprawom szerzącej się wówczas reformacji. W tym też celu zwołał w marcu 1561 roku synod prowincjonalny w Warszawie, który rozpatrywał projekt reformy Kościoła w Polsce. Prymas Przerębski cieszył się dobrą opinią z powodu solidnego wykształcenia, talentu oratorskiego i nieposzlakowanego życia duchownego. Należał do ścisłej elity intelektualnej, politycznej i kościelnej czasów króla Zygmunta Augusta.

• sekretarz Zygmunta II Augusta

Jan Przerębski zmarł na febrę 12 I 1562 roku w zamku łowickim w wieku 43 lat. Jego zgon miał nastąpić na skutek pomyłki lekarza, który zaaplikował niewłaściwe lekarstwo.