Krypta Prymasa Jana Tarnowskiego

przejdź wyżej do kościoła

Prymas Jan Tarnowski zmarł w 1604 roku. Zgodnie z Jego wolą został pochowany w podziemiach łowickiej świątyni. Zmarł zaledwie po kilku miesiącach urzędowania, dlatego nie zdążył przygotować swojego mauzoleum.

Budowę, która została zakończona dopiero 6 lat po śmierci prymasa, nadzorowali jego spadkobiercy. Przez to krypta stała się rodowym grobowcem Tarnowskich.

Krypta w czasie ostatnich prac została pogłębiona, ale jej pierwotny poziom jest widoczny na ścianach. Znajduje się tu sarkofag ze szczątkami prymasa.

Na ekspozycji umieszczono szaty, w których byli pochowani prymasi Prażmowski i Szembek. Prymasi w ostatnią drogę zostali ubrani w pełen strój pontyfikalny - zgodnie z panującymi zasadami. Niestety nie wszystkie elementy się zachowały.

W krypcie prymasa Tarnowskiego odnaleziono przedostatni pochówek - ks. Kazimierza Tarnowskiego. Ostatnią osobą pochowaną w podziemiach łowickiej katedry był pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik.