Krypta Prymasa Jakuba Uchańskiego

przejdź wyżej do kościoła

Drugim pochówkiem arcybiskupim po abp. Janie Przerębskim, który odbył się w podziemiach Katedry Łowickiej był pochówek prymasa Jakuba Uchańskiego. Już przed śmiercią prymas rozpoczął tworzenie kaplicy grobowej.

Prymas Uchański zatrudnił do budowy swojego mauzoleum największego polskiego artystę doby renesansu - Jana Michałowicza z Urzędowa. Kaplica została wzniesiona od fundamentów z ciosanego kamienia, na planie kwadratu, przy południowo-wschodnim narożu gotyckiej kolegiaty. W kolejnych stuleciach krypta przechodziła zmiany adekwatne do przebudowy kaplicy.

Pod warstwą przemieszanych kości ludzkich oraz fragmentów trumien natrafiono na kilka nienaruszonych grobów.

Zabytki umieszczone na ekspozycji pochodzą z okresu XVII-XVIII wieku. Są to prywatne dewocjonalia osób pochowanych w tej krypcie, m.in. pasyjka czy krzyżyk relikwiarzowy.

W krypcie prymasa Uchańskiego możemy zaobserwować bardzo dużo elementów wykorzystanych wtórnie: wapieni pińczowskich, rudy darniowej i innych. Dodatkowo, gdy się przyjrzymy odnajdziemy w wielu miejscach odciski łap zwierzęcych.