Prezbiterium w łowickiej Bazylice Katedralnej jest wydłużone, zaakcentowane pilastrami, stanowiącymi ramę do ołtarza głównego. W swojej historii świątynia miała kilka ołtarzy głównych. Obecny powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Jest tu obraz "Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny".
Przed ołtarzem głównym znajdują się nagrobki prymasowskie. Pierwszym prymasem pochowanym w łowickiej świątyni był Jan Przerębski. Jego następcy tradycję tę kontynuowali i kolegiata łowicka stała się drugą, po katedrze gnieźnieńskiej, nekropolią prymasów Polski. Z nagrobka prymasa Przerębskiego ocalała jedynie płaskorzeźbiona płyta z jego podobizną oraz tablica inskrypcyjna. Obok znajduje się dwudzielny nagrobek braci stryjecznych prymasów Andrzeja i Wacława Leszczyńskich. Przy północnej ścianie prezbiterium ustawiono nagrobek prymasa Henryka Firleja.
W wyposażeniu prezbiterium są dwurzędowe stalle kanonickie pochodzące z połowy XVII wieku. Ponad stallami znajdują się trzy płótna przedstawiające sceny z życia Najświętszej Maryi Panny wykonane najprawdopodobniej w warsztacie Tomasza Dolabelli.
Prymas Henryk Firlej w 1625 roku sprowadził do Łowicza relikwie świętej Wiktorii - męczennicy z III wieku. Od tej pory św. Wiktoria stała się patronką miasta, a później patronką diecezji łowickiej.