[cycloneslider id ="naglowek1"]

PRACUJEMY:

od poniedziałku do czwartku
od 10.00 do 16.00
w piątki i soboty
od 10.00 do 14.00

DYREKTOR:

Ks. kan. mgr lic. Stanisław Majkut

PRZEWODNIK:

mgr Marzena Bajon

DANE KONTAKTOWE:

99-400 Łowicz
ul. Stary Rynek 20
tel. 46 837 66 45

email: muzeum@diecezja.lowicz.pl

Muzeum Diecezjalne w Łowiczu ulokowane jest w wieży południowej Bazyliki Katedralnej, na trzech poziomach.

_wsb_296x457_muzeum2

Wejście do Muzeum już jest atrakcją. Udajemy się do wieży północnej, następnie na wysokości około 17 metrów, podziwiając wnętrze świątyni, przechodzimy nad chórem do wieży południowej.

Pierwszy poziom poświęcony jest Złotnictwu. Są tu m.in. naczynia i paramenty liturgiczne: kielichy, monstrancje, ampułki, a także relikwiarze o ogromnej wartości i niezwykłej historii.

Warty obejrzenia jest relikwiarz – AGNUSEK – związany jest z prymasem Teodorem Potockim. Medalion wykonano z wosku pszczelego pochodzącego z Bazylik Patriarszych, czyli tych, bezpośrednio podlegających papieżowi, ujęty w srebrną oprawę. Wykonano go na pamiątkę roku świętego 1725.

_wsb_221x402_agnusek2

Najważniejsze naczynia liturgiczne – kielichy: dwa z nich wykonane zostały w II połowie XIX wieku w słynnej wytwórni Teodora Wernera, kolejny, jeszcze z XVII wieku, wykonał na zlecenia kanonika łowickiego Marcina Lipnickiego słynny francuski złotnik – Jacob Giullaume.

Kolejny poziom poświęcono pamiątkom po Prymasach. Eksponaty tu zgromadzone przypominają o czasach, gdy Łowicz był rezydencją Prymasów Polski. Kolegiata Łowicka, dziś Bazylika Mniejsza, stała się reprezentacyjnym miejscem, rozbudowywanym                   i upiększanym przez kolejnych arcybiskupów. W jej kryptach spoczęło 12 tych najważniejszych dostojników kościelnych. Na ekspozycji zamieszczono poczet wszystkich arcybiskupów gnieźnieńskich oraz portrety kilku z nich. Umieszczono m.in. ornaty, kapy, dalmatyki oraz infuły i kapelusze używane przez fundatorów – Prymasów. Można też zobaczyć tron przypuszczalnie związany z królem Zygmuntem III Wazą.

Trzeci poziom to tzw. Skarbczyk. Na uwagę zasługują dwa żelazne sejfy z XVII wieku, drewniane rzeźby oraz przydrożny krzyż mający ponad 230 lat. Na ekspozycji umieszczono również krucyfiksy, m.in. prawosławny sprowadzony przez Teodora Potockiego, prymasa        w latach 1723-1738.

Ciekawym eksponatem jest zegar eucharystyczny z końca XIX wieku. Są tutaj również szaty liturgiczne, m.in. ornat czarny najprawdopodobniej uszyty z fraka należącego do księcia Józefa Poniatowskiego. Na jednej ze ścian znajduje się mapa administracyjna Diecezji Łowickiej.

 

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00
oraz w soboty (po umówieniu) w godzinach od 10.00 do 14.00

Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu w Biurze Muzeum,
które mieści się w Księgarni Diecezjalnej.

Biuro Muzeum Diecezjalnego czynne:
Od poniedziałku do piątku
10.00 – 16.00
Sobota
10.00 – 14.00

W niedziele i święta Muzeum jest nieczynne.